Článek plný informací :D sry sry sry :D

11. července 2016 v 22:10 | Kateřina Váchová |  Novinky a nápady
Omlouvám se, že jsem v poslední době zanedbala blog o svojí knížce, zatímco jsem postovala informace o tisku knihy někam jinam. V tomto článku se budu snažit dohnat vše, co jsem tu ještě nedala :)
Vytvořila jsem si fb stránku: facebook.com/ledovezahrady, která je určená především pro zájemce o výtisk, takže kdo chce knihu, tak lajkněte a napište zprávu, ještě jich je pár dostupných, i když už asi ne moc. Zájemců mám asi 22 (asi, protože nic není stopro, žeo :D) a jejich seznam (i s pořadníkem podle toho, kdo mi pomáhal a jak moc :D) najdete přímo tady:

1. Romča
2. Kubí
3. Kubí (nechápu proč to chce dvakrát :D )
4. Jarda s Ivou
5. Beďa se Šárkou...(tharr be more)
6. Radim s Lenkou
7. Babička Vlasta
8. teta Markéta
9. strejda Jirka
10. Jana Bednarčíková
11. Šimon Janča
12. Regina Kloudová
13. Pavel Roreček
14. Martina Bucholová
15. Kristy Branná
16. Barča Sovadníková
17. Simča
18. Kamča (Sairen Park)
19. Katka Nachtneblová
20. Honza Schejok
21. Danek Gabzdyl
22. já
23. já - k půjčení
24. já - k půjčení nebo do knižní budky, popř. někomu, kdo by o výtisk nějak extrémně stál a nedostalo se na něj
25. volný výtisk - asi půjde do knižní budky pro veřejnost, jestli se o něj nikdo nepřihlásí. :)

Knížka nestojí nic ;) Fakt finance vůbec neřešte, maximálně tak poštovné, ale jinak mám, kolik potřebuju, takže žádné strachy :)

Chci taky říct, že už mi dávno přišel nátisk a na svém kanále jsem zveřejnila unboxing, kde první část je pouze o vybalování knihy. Až se vzpamatuju, začínám mluvit o tom, o čem to vlastně je (pro ty, kdo neví, o co go) - to je asi kolem desáté minuty :D celkem do odfláknu a pak se přesunu na rady pro další začínající autory a nakonec nadávám na ISBN :D Né, vůbec to není proto, že mi ho nedali :D
Přiznám se bez mučení - radši bych to ISBN měla a je mi líto, že mi ho nedali, ale smířila jsem se s tím a ve videu vysvětluju, proč bych ho už nechtěla, ani kdyby mi ho sami nabídli :D :)


Takže si užívám svoje "období slávy" :D nebo prostě takové hodně šťastné období, kdy mi fakt nic nechybí :) *klepy klep*

Pokud byste si chtěli detailněji poslechnout, o čem kniha je a jak je rozvržená, najdete to, po několika minutách, tady:


Zhruba za tři až čtyři týdny mi teda přijdou ty výtisky všechny, nakonec tam moje jméno bude, tak jak u každé normální knihy, ať má rodina radost :D Protože první, co dělali, když vzali nátisk do ruky, bylo, že zoufale přejížděli prstem po místě, kde mělo být moje jméno, a nebylo tam nic (to měl být můj protest proti autorským právům :D Tak zas nic, no :D )

Jinak, asi si od Danka nebo kohokoliv jiného půjčím dobrý mikrofon a znovu nahraju celou audioknihu, protože někdo to má prostě radši v uších než v očích :) Na mém kanále už ale můžete poslouchat všechny kapitoly, ALE POZOR - nejsou to ty nejaktuálnější verze, ve 4 a 5 mám blbej hlas a ten mikrák taky za moc nestojí :) a je tam slyšet hučení kompu :D ale asi nejpovedenější nahrávka je toto:

A ani ty po ní nejsou špatně namluvené. :)

Takže čekejte video z pařby, kde se budou vybalovat nátisky. Doufám, že přijde co nejvíc lidí, kteří si chtějí zapařit a z pařby si i rovnou odnést knížku. :)
Zatím zdar :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 CaseySig CaseySig | E-mail | Web | 23. září 2017 v 20:04 | Reagovat

<a href=https://www.viagrapascherfr.com/>Show more!</a>

2 RichardSkymn RichardSkymn | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 0:28 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

3 PhilipClind PhilipClind | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 16:59 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-posologie/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-posologie/</a>

4 KulBavy KulBavy | E-mail | Web | 1. srpna 2018 v 23:05 | Reagovat

Pokrasnenie armpit delivers inconvenience, aches. to Postpone visit doctors is not appropriate. Bulge under the muscle cavity may turn out to be dangerous disease. However most often it is consequences excessive use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, strong sweating. Redness causes narrow blouse, polluted razor, the virus.
<a href=http://armpit.info/a-painful-lump-in-the-armpit>lump under my armpit that hurts</a>  
Compaction under the arm, redness, lump getting hot? This is the boil that will cut from the surgeon, next take medications. First treat ointments, antibacterial drugs. If the process switched to second stage, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama