Červenec 2016

Článek plný informací :D sry sry sry :D

11. července 2016 v 22:10 | Kateřina Váchová |  Novinky a nápady
Omlouvám se, že jsem v poslední době zanedbala blog o svojí knížce, zatímco jsem postovala informace o tisku knihy někam jinam. V tomto článku se budu snažit dohnat vše, co jsem tu ještě nedala :)
Vytvořila jsem si fb stránku: facebook.com/ledovezahrady, která je určená především pro zájemce o výtisk, takže kdo chce knihu, tak lajkněte a napište zprávu, ještě jich je pár dostupných, i když už asi ne moc. Zájemců mám asi 22 (asi, protože nic není stopro, žeo :D) a jejich seznam (i s pořadníkem podle toho, kdo mi pomáhal a jak moc :D) najdete přímo tady:

1. Romča
2. Kubí
3. Kubí (nechápu proč to chce dvakrát :D )
4. Jarda s Ivou
5. Beďa se Šárkou...(tharr be more)
6. Radim s Lenkou
7. Babička Vlasta
8. teta Markéta
9. strejda Jirka
10. Jana Bednarčíková
11. Šimon Janča
12. Regina Kloudová
13. Pavel Roreček
14. Martina Bucholová
15. Kristy Branná
16. Barča Sovadníková
17. Simča
18. Kamča (Sairen Park)
19. Katka Nachtneblová
20. Honza Schejok
21. Danek Gabzdyl
22. já
23. já - k půjčení
24. já - k půjčení nebo do knižní budky, popř. někomu, kdo by o výtisk nějak extrémně stál a nedostalo se na něj
25. volný výtisk - asi půjde do knižní budky pro veřejnost, jestli se o něj nikdo nepřihlásí. :)

Knížka nestojí nic ;) Fakt finance vůbec neřešte, maximálně tak poštovné, ale jinak mám, kolik potřebuju, takže žádné strachy :)

Chci taky říct, že už mi dávno přišel nátisk a na svém kanále jsem zveřejnila unboxing, kde první část je pouze o vybalování knihy. Až se vzpamatuju, začínám mluvit o tom, o čem to vlastně je (pro ty, kdo neví, o co go) - to je asi kolem desáté minuty :D celkem do odfláknu a pak se přesunu na rady pro další začínající autory a nakonec nadávám na ISBN :D Né, vůbec to není proto, že mi ho nedali :D
Přiznám se bez mučení - radši bych to ISBN měla a je mi líto, že mi ho nedali, ale smířila jsem se s tím a ve videu vysvětluju, proč bych ho už nechtěla, ani kdyby mi ho sami nabídli :D :)


Takže si užívám svoje "období slávy" :D nebo prostě takové hodně šťastné období, kdy mi fakt nic nechybí :) *klepy klep*

Pokud byste si chtěli detailněji poslechnout, o čem kniha je a jak je rozvržená, najdete to, po několika minutách, tady:


Zhruba za tři až čtyři týdny mi teda přijdou ty výtisky všechny, nakonec tam moje jméno bude, tak jak u každé normální knihy, ať má rodina radost :D Protože první, co dělali, když vzali nátisk do ruky, bylo, že zoufale přejížděli prstem po místě, kde mělo být moje jméno, a nebylo tam nic (to měl být můj protest proti autorským právům :D Tak zas nic, no :D )

Jinak, asi si od Danka nebo kohokoliv jiného půjčím dobrý mikrofon a znovu nahraju celou audioknihu, protože někdo to má prostě radši v uších než v očích :) Na mém kanále už ale můžete poslouchat všechny kapitoly, ALE POZOR - nejsou to ty nejaktuálnější verze, ve 4 a 5 mám blbej hlas a ten mikrák taky za moc nestojí :) a je tam slyšet hučení kompu :D ale asi nejpovedenější nahrávka je toto:

A ani ty po ní nejsou špatně namluvené. :)

Takže čekejte video z pařby, kde se budou vybalovat nátisky. Doufám, že přijde co nejvíc lidí, kteří si chtějí zapařit a z pařby si i rovnou odnést knížku. :)
Zatím zdar :)

Bude unboxing. Copak budu říkat? :)

1. července 2016 v 17:58 | Kateřina Váchová |  Novinky a nápady
Hele, výroba nátisku trvá fakt děsně dlouho. Paní, co to vyřizuje, mi slíbila, že se pokusí ho zajistit do 14 dnů a už je to dní dvacet a já se nemůžu dočkat! :)

ale okej okej okej, trpělivost, trpělivost, trpělivost.
Ale já nemám, po kom bych ji zdědila :PP takže :P

Až přijde nátisk, udělám unboxing. Problém je však ten, že u unboxingu by se asi mělo něco říkat. Prosté "jůůů", "hehe", "blé", "muahah" a další citoslovce nestačí. Jsem si totiž stopro jistá tím, že po otevření nebudu schopná jediného slova a budu buďto:
1) skákat do stropu nebo
2) mlít nesmysly
3) tupě čumět na kameru, poulit očima a smát se jak idiot
4) lehnu si s knížkou na hlavě a zase se budu smát jak idiot nebo
5) nedejbože něco ještě trapnějšího.

Rozhodla jsem se, že si tedy předem napíšu to, co bych v tom videu chtěla říct. čím víc účelů video má, tím je lepší :)
Takže toto by mělo sloužit zároveň i jako představení té knihy potencionálním čtenářům. Mělo by tedy obsahovat obsah, kratší rozbor...
Dále rady, jak psát knížku, jak si ji upravit graficky přímo k tisku, komu psát...
No prostě informace, a né jenom nějaké "bléhehéé" a "hurá hurá hurá". :)
Tákže jdu na to.


1. část - unboxing
Toto bude velmi spontánní. No text here, biatch! :))

2. část - představit knihu
První otázka, kterou obvykle slýchám, když se někdo o mojí knize baví poprvé, je, o čem ta kniha je.
Dřív jsem zčervenala a prostě řekla, že nevím. Načež se dotyčný velmi podivil - jsem autorka a nevím, o čem to je?? No, samozřejmě, že vím, jen je hrozně těžký to vysvětlit.
Na začátku takovéhoto vysvětlování by mělo přijít upozornění, že moje knížka rozhodně není "téma do hospody" - prostě to není téma ani veselé, ani bůhvíjak zábavné. Toto je takový můj filozoficko-psychologický spis totiž. Jasně - má děj - a postavy jsou postavami a ne jen nějakými symboly něčeho (více v článku Co to znamená?).
Takže to zkrátím - Ledové zahrady jsou především o lidských pocitech. O různých úrovních lidských pocitů. Je tam láska, je tam nenávist, radost, vztek, zoufalství, bolest, odvaha, zbabělectví apod. Také se tam objevuje mnoho skrývaných pocitů.
Zakrývání, ignorování, vyhnanství, přání nebýt rušen. To je to, co Ledové zahrady dělají. Vztek, agrese a nenávist tu slouží jako impuls, který má tohle všechno zastavit.
Hlavní poselství této knihy by mělo být to, ať se člověk nebojí cítit a dávat svoje pocity najevo. Že mezi pozitivními a negativními pocity občas nebývá rozdíl, co se projevů týče. A někdy i co se týče pocitů samotných, tedy aspoň u mě to tak bývá.
Kniha má tři až čtyři hlavní postavy a je psaná v er-formě. Výběr slov a frází občas bývá trochu kostrbatý, takže se kniha občas čte trošku špatně, tak ať jste na to připravení.

Další téma, kterého se kniha dotýká, jsou různé formy lidské síly - fyzické i psychické. Bude nám představeno nesčetně mnoho postav s nesčetně mnoha druhy sil. Na čtenáři je rozhodnout, která z postav je nejsilnější.

Audens - fyzická síla, odvaha, tvrdohlavost
Desperatus - výdrž, poslušnost, odpuštění
Lora - nezkrotnost, unikátnost, prostořekost
Phoúron - věrnost, trpělivost, moudrost
Algiditas - arogance, inteligence, věrnost
Nives - agrese, fyzická síla, rychlost
Poesis (LZ) - nevyzpytatelnost, tajemnost, vznešenost
Poesis (pozdější) - inteligence, citlivost, ochrana

Samozřejmě, v knize se dozvíte o slabých stránkách jednotlivých postav. Přece vám to tu teď všechno neřeknu :)

Kniha má asi 190 stran, 11 ilustrací, je ve formátu A5, má šitou pevnou vazbu, je napsána v písmu Georgia a nápisy jsou v Old English Style. Vytisknuta byla (bude) u společnosti Librix.

3. část - rady k psaní knih.
Někde jsem četla, že první otázka, kterou by si autor měl položit, je: "Mám zrovna já co říct?"
Hele, tohle je naprosto irelevantní otázka. Stydět by se měl ten, kdo to vypustil z úst.
Jasně, že máš - každej má, co říct. Jdeme dál a máváme rukou, nebo, jestli chcete, ukážeme neslušné gesto a jdeme dál.

Tak první radou je rozhodně to, ať to dokončíte. Nenechejte nic ležet, i kdyby vám 200 stránek trvalo asi tak sedm let jako mně :)
Neohlížejte se na názory ostatních. Napište si knihu v klidu tak, jak chcete. Prvotním cílem by neměl být zisk, nýbrž určitá "boží" láska k vytvořeným postavám a příběhům. Vy jste primitivní bůh a toto je váš primitivní svět :)
Pro konstruktivní kritiku doporučuji dávat díla na weby jako jsou písmák nebo liter. Berte však v úvahu pouze ty komentáře, u kterých si řeknete, že jsou konstruktivní a že by vašemu dílu dané změny prospěly.
A zkuste napsat něco, co už tady není v milionté verzi. Žádné detektivky, žádný New York. Nebo jo. Téma je asi čistě na vás.
Nepište, když nevíte, co napsat. Počkejte si, až vás políbí múza, což může být hned anebo taky až za půl roku. U mě to byl vždycky spíš ten druhý případ :))
Hrajte si s postavami, kreslete je, přemýšlejte o nich, popisujte jejich chování v různých situacích. Čím víc toto budete dělat, tím charismatičtější a lákavější budou pro čtenáře.
Nečekejte, že si hned každý bude chtít vaše dílo přečíst. Pište pro vás a pro své dva až čtyři věrné čtenáře. Pište pro radost a pro nic jiného.
A až to dokončíte, pošlete mi to! :)

Zatím tak. :) Kdyby mě ještě něco napadlo, připíšu to sem!
A UŽ AŤ TO SAKRA KONEČNĚ PŘIJDE! :)))