Teneritas - 2. část

19. prosince 2012 v 17:31 | Magorovo Wuhu |  Verze k přepracování
Jakmile Calida uslyšela princovo jméno, přestala se starat o to, kdo a kde jsem. Místo toho se napřímila a její pohled se rozostřil. Ponořila se do jiného světa, šeptaje:
"Algiditas. Myslím.. Myslím, že si ho pamatuju. Určitě.. To je ten, co cítí!"

A to mohu potvrdit. Skutečně si ho Calida pamatovala z dávné chvíle, kdy ještě žila její matka Veritas. Byla to krásná rusovlasá žena se špičatou bradou a pronikavýma očima. Dokázala v lidech vidět pravdu nejen ve lži, ale i v očích. Možná jí právě tento dar udržoval vždy s vážnou tváří. Nikdy se nesmála. A její dcera Calida, tehdy asi osmiletá, byla tak nádherná, jako je teď.
Do jejich království zavítal bývalý král Phoúron. Trvalo dlouho, než ho pustili až k samotné královně, protože ho tam tehdy nikdo neznal. Když se mu to konečně povedlo, ohnul před ní svá stará kolena a zeptal se jí, jestli by se nešla podívat na jeho syna Algidita do Ledoých zahrad. Phoúron chtěl zjistit, jestli nemá jeho syn náhodou city.. Pořád doufal, že se kletba snad někomu z dětí vyhne...
Také poprosil, aby ho Veritas odtamtud odvedla, kdyby zjistila, že se malému princi skutečně kletba vyhla.
Veritas řekla, že jeho přání splní, a on ať zatím počká tady. Vzala s sebou i svou dceru Calidu, už tehdy nádhernou, aby bylo snažší prince přesvědčit.

"Vidíš ho? Támhle je," zašeptala Veritas Calidě do ucha.
Malá budoucí královna si prince prohlédla od hlavy až k patě. Byl asi v jejím věku, oděn ve stříbrném plášti. I když ji na něm odpuzoval ten chlad, stále se jí moc líbil. Obdivovala jeho vlasy z rampouchů a krásný, ladný krok.
"Chci, aby šel s námi," řekla tiše. Veritas přikývla.
Obě se tiše proplétaly mezi stromy, aby je Nives, tehdy ještě maličký a méně schopný než dnes, neviděl. Zjevily se pak přímo Algiditovi před očima. K jejich údivu ale princ nebyl vůbec překvapený. Jeho královské učení na něj už tehdy mělo obrovský vliv - nic ho nemohlo překvapit ani vyděsit. Ihned si srovnal myšlenky a rozhodl se, že je odvede před matčin soud.
"Půjdete se mnou." oznámil jim. Koutkem oka zahlédl Calidu. Když mu pohled opětovala, uhnul a zaměřil se na Veritas.
"Naše královna rozhodne, co s vámi bude."
Veritas se naklonila k chlapci. Neustoupil.
"A nechtěl bys raději ty jít s námi?" zeptala se ho a její hluboké oči ho provrtávaly.
Dříve, než Algiditas stačil cokoli říct, Veritas pokračovala:
"Posílá nás za tebou tvůj otec..."
"Proč nepřišel sám?" skočil jí do řeči princ. "Nemohu uvěřit, že mám za otce takového zbabělce. Kdybych ho potkal, zabil bych ho za to, že nás zradil."
"Jsi na něj hodně naštvaný?" zajímala se malá Calida a udělala váhavý krok směrem k němu. Algiditas si to namířil k ní a zastavil se těsně u ní. Prohlížel si její zlatavé vlasy. Bylo vidět, že se jich nemůže nabažit. Calida se bála, že jí něco udělá, ale vypadalo to, že má jiné plány. Pohlédl jí zpříma do očí a zašeptal:
"Jsi krásná."
"Děkuju." špitla Calida bez rozmyšlení a začervenala se. Když se vzpamatovala, zeptala se ho: "Půjdeš teda s námi?"
Algiditas zavrtěl hlavou. "Ne."
Veritas se k chlapci sklonila a zklamaným hlasem se zeptala: "Proč?"
"Můj otec byl zbabělec," odpověděl Algiditas a dodal: "Mohl být s námi. A teď se podívejte, co z něj je. Starý osamocený dědek, který nemá nic! Nechci být jako on. To radši zůstanu tady!"
Veritas s Calidou chvíli chápavě mlčely. Pak ozvala královna:
"Jsi čestný a odvážný muž. Budeš dobrým králem."
"Neříkejte, prosím, nikomu, že cítím. Matka by to nestrpěla." žadonil.
"Neboj se." odpověděla Veritas.
Chlapec se ještě jednou otočil ke Calidě a zašeptal: "Asi už tě nikdy neuvidím. Ale chci, abys věděla, že na tebe nezapomenu."
Calida přikývla a lehce ho líbla na tvář, ani nestačil ucuknout. "Sbohem," řekla.

Když se rozloučili, královna a její dcera prošly tajným tunelem v hoře zpět do svého království. Phoúronovi pak trvdily, že je Algiditas bezcitný tak, jako všichni ostatní.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama